Współpraca międzynarodowa

Jak Turniej Strzelecki połączył dwa kluby

XII Turniej Strzelecki LC Szczecin Rainbow Bridge odbył się 4 czerwca br. Jak zawsze w Ośrodku Strzeleckim w Pucicach niedaleko Szczecina.

 

Pierwszy raz na ten turniej delegacja lionów LC Stolzenau (Niemcy) przyjechała  sześć lat temu. Dla Joachima Jordana (przedsiębiorca) i Andreasa Olkiewicza (lekarz) celem wizyty było „nawiązanie kontaktu z polskim klubem, który działa niedaleko od granicy.”

Rok później, podczas wieczornej uroczystości z okazji 10-lecia LC Rainbow Bridge, oba kluby podpisały umowę o współpracy. Tego dnia przed południem też był… Turniej Strzelecki.

Kto nie był, nie wie, że to nie tylko strzelanie 3-osobowych zespołów w 2-3 konkurencjach pod opieką instruktorów Ośrodka Strzeleckiego, ale także wiele wspólnych rozmów o niemal wszystkim i biesiadowanie przy przysmakach z grilla.

 

LC Rainbow Bridge i LC Stolzenau postanowiły zrobić wspólnie coś dla innych. Lioni ze Stolzenau zaproponowali projekt ekologiczny w Polsce. Wspólnie kluby uzgodniły, że będzie to zagospodarowanie terenu zielonego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabo Słyszących im. Juliana Tuwima w Szczecinie. Ten teren zielony to przestrzeń między szkołą a internatem, gdzie obok jest boisko sportowe.

 

 

Profesjonalnie wykonany, przez Pawła Czarniaka z firmy „Kamerdyner”, projekt aranżacji terenu został zrealizowany w 2014 r. Są to m.in. nasadzenia wiśni japońskiej, krzewów ozdobnych i z czasem – setek krokusów. Uczniowie szkoły dbają, by nikt niczego nie zniszczył, a Paweł  fachowo teren dogląda i jest…  lionem, członkiem  LC Rainbow Bridge.

 

LC Stolzenau co roku obdarowuje Ośrodek tym, co jest mu najbardziej potrzebne. Od rowerów i zabawek po przybory piśmiennicze. Dzięki środkom finansowym od obu klubów możliwy był zakup komputerów, rzutnika, specjalistycznego sprzętu do nauki chemii.

W tym roku lioni ze Stolzenau przywieźli 1000 euro na kupno pościeli do internatu i pełen bagażnik sprzętu do łazienek i kuchni. LC Rainbow Bridge podarowało dwa kartony ręczników kąpielowych.

Dzień przed XII Turniejem Strzeleckim, podczas uroczystego spotkania w szkole wystąpił kilkuosobowy zespół uczniów, którzy w tanecznym pląsie zaśpiewali kilka piosenek po… niemiecku i angielsku. Gośćmi występu, oprócz lionów, byli także rodzice dzieci, ciocie i wujkowie, babcie i dziadkowie.

 

 

Występ był uroczy dzięki temperamentowi wykonawców, co jest zasługą znakomitych nauczycieli tej szkoły i woli uczniów, by normalnie funkcjonować w świecie ludzi słyszących.

W XII Turnieju Strzeleckim drużynowo zwyciężył LC Stolzenau. Najlepszym strzelcem był Erwin Voss (LC Stolzenau), najlepszym strzelcem kobietą – Małgorzata Dalke (LC Rainbow Bridge).

Podczas turnieju była też loteria fantowa „każdy los wygrywa”.

 

 

Całkowity dochód z imprezy przeznaczony jest na potrzeby  podopiecznych LC Rainbow Bridge – dzieci z rodzin w trudnych sytuacjach życiowych, dla których Zachodniopomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe organizuje wypoczynek kolonijny w czasie letnich wakacji w 2017 r.

 

 

Elżbieta Karasiewicz
BC Szczecin Gryf
Past Prezydent LC Szczecin Rainbow Bridge

 

fot. archiwum autorki, LC Rainbow Bridge i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Słyszących

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *