Lioni na świecie

Miliard dolarów od Fundacji LCIF

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 – Byłam w ciąży, gdy dowiedziałam się o możliwości wyleczenia mojej choroby –  mówi Mariam. – Zdecydowałam się na operację dwa dni po porodzie. Przyjechałam z mężem na naszym osiołku. Teraz już nie cierpię i mogę spokojnie opiekować się swoim dzieckiem.

 

Mariam to mieszkanka Czadu. Jej rzęsy nieprawidłowo wrastały w gałkę oczną, powodując poważne podrażnienia. Była w ciąży, więc martwiła się o to, czy chorując i czując ciągły dyskomfort, będzie w stanie opiekować się swoim dzieckiem po porodzie. Dzięki fundacji LCIF jej problem został rozwiązany zaraz po pojawieniu się dziecka na świecie. Jej historia to jeden z przykładów działalności fundacji.

Ten rok jest szczególny zarówno dla fundacji LCIF (Międzynarodowa Fundacja Klubów Lions), jak i wszystkich Lionów. W styczniu tego roku Rada Zarządzająca fundacją, zatwierdziła przekazanie grantów, dzięki którym przekroczono kwotę miliarda dolarów.

Od momentu założenia fundacji w 1968 roku przekazano ponad 13 tys. grantów, dzięki którym można było pomóc milionom ludzi na całym świecie.

Fundacja LCIF pomogła odzyskać wzrok rodzicom, którzy nigdy nie widzieli swoich dzieci. Dzięki niej możliwa była odbudowa miast zniszczonych przez trzęsienia ziemi. Fundacja pomaga walczyć z głodem dzieci tak, by mogły stać się zdrowymi i samodzielnymi dorosłymi.

Dzięki wsparciu fundacji wybudowano studnie i sanitaria tam, gdzie groźne choroby rozprzestrzeniają się właśnie przez brak zapewnienia podstawowej higieny. Ludzie z niepełnosprawnością, niegdyś będący w ukryciu, teraz mogą się uczyć i godnie uczestniczyć w życiu swoich społeczności. A wszystko to dzięki miliardowi dolarów przekazanych na działalność fundacji.

Pierwszy w całej działalności LCIF grant został przekazany mieszkańcom miasta Rapid w stanie Południowa Dakota, którzy ucierpieli na skutek powodzi w 1972 roku. Ze względu na warunki pogodowe, które zdarzają się w tamtym rejonie raz na sto lat, ponad 200 osób straciło życie. Z powodu powodzi w wyniku trwającej kilka dni ulewy, ponad 5 tys. mieszkańców straciło dach nad głową. LCIF przekazała wówczas 5 tys. dolarów na pomoc potrzebującym. Lioni natomiast zjawili się na miejscu jako jedni z pierwszych.

Od tej pory fundusze przekazywane przez fundację sponsorowały projekty na całym świecie, zarówno te małe, jak i te na wielką skalę. Fundacja skupia się na czterech filarach pomocy, kierując swoje wysiłki głownie na: walkę z chorobami wzroku, skutkami klęsk żywiołowych, pomocy młodzieży i pomocy humanitarnej.

Lioni i fundacja LCIF osiągnęli to wszystko działając wspólnie. Nadal jednak jest wiele do zrobienia.

Rozpoczynając kolejne stulecie naszej działalności, skupimy się głównie na: walce z cukrzycą, ochronie środowiska, walce z głodem, chorobami nowotworowymi i chorobami wzroku. Musimy dostosować swoje działania do zmieniającego się świata.

 

Możecie zaangażować się w działalność fundacji LCIF, wpłacając pieniądze lub biorąc udział w projektach fundacji. Porozmawiajcie z koordynatorem LCIF swojego klubu, aby uzyskać informacje na temat działalności fundacji.

Dzięki ciągłemu wsparciu Lionów, LCIF może pozytywnie zmienić życie tych, którzy tego potrzebują.

źródło: portal.lionsclubs.org

(baza tekstów do narodowych wydań magazynu LION)

tłum. Paula Drozdowska

 

***

W Polsce LCIF wsparło m.in. takie projekty, jak:

– „Ogrody Korczaka” w Gdańsku (Dom Dziecka dla małych niepełnosprawnych dzieci),

– wyposażenie hospicjum w Szczecinku,

– zakup sprzętu dla Klubu Młodych i Aktywnych Osób Niewidomych DO PRZODU w Poznaniu (sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, lupy elektroniczne, drukarka Braille’a),

– zakup auta dla hospicjum dla dorosłych w Policach,

– Ścieżka Doświadczania Świata w Centrum Rehabilitacji w Barlinku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *