100-lecie LCI

Światowa Konwencja LCI 2017 w Chicago

Chicago, 1 lipca 2017,  piękne, bezchmurne niebo, słoneczna pogoda i multinarodowa atmosfera przed wielkim wydarzeniem!

O godz.10, w samym sercu miasta wyruszył kolorowy pochód prawie 200 państw, delegacji Okręgów Klubów Lions oraz przyjaciół lionów. W paradzie  wzięło udział około  40 tys. uczestników z całego świata celebrując 100. rocznicę powstania Międzynarodowego Stowarzyszenia Lions Club International (LCI).

Przemarsz odbył się głównymi ulicami Chicago.

Wielobarwny pochód w narodowych strojach, w kolorach swoich krajów oraz kreacjach przygotowanych właśnie na to wydarzenie, ponad 4 godziny paradnym marszem przechodził wzdłuż tłumów wiwatujących na chodnikach.

Kolejność prezentacji państw na paradzie odbywa się zawsze alfabetycznie według klucza – co roku, na przemian, od literki A lub od literki Z.

Miejsce delegacji z Polski uplasowało się między liczną grupą uczestników z Filipin i Porto Rico. Temperamentne charaktery, szaleńcze dźwięki samb towarzyszyły nam przez cały czas parady, zarażając fantastyczną atmosferą radości.
Na całej trasie przemarszu Okręg LCI 121 Polska, witany był wesołymi owacjami w języku polskim przez rodaków zamieszkałych w USA, ale również przez ich potomków, którzy z dumą chwalili się przodkami z Polski.

Mijając trybunę honorową, zostaliśmy przedstawieni i powitani donośnymi okrzykami i wiwatem również po polsku. Na każdym etapie parady spotykaliśmy się z ogromną sympatią i dużym zainteresowaniem.

Nasze widoczne z daleka biało-czerwone kapelusze oraz barwne koszulki z orzełkiem kapitalnie się prezentowały na tle parady.

Tradycją jest, ze lioni z rożnych państw, pozują do wspólnych zdjęć i wymieniają się klubowymi znaczkami oraz innymi drobnymi upominkami. Są to bezcenne pamiątki, do których z nostalgią wraca się po latach.
Niesamowita atmosfera wydarzenia sprawiła, że nawet 40-stopniowy upał nie doskwierał nam tak bardzo. Wśród gigantycznych drapaczy chmur o szklanych ścianach, gdzie odbijały się sąsiednie budowle –  kumulowały się wielonarodowe emocje!

Wszechobecna ogólna radość, śpiewy w różnych językach, towarzysząca nam rytmiczna muzyka – to wszystko składało się na niepowtarzalną atmosferę wydarzenia i przeżycia, które na długo pozostaną w naszych w sercach.

Podczas parady chicagowska policja „zafundowała” nam przemiłą niespodziankę.
W pewnej chwili nasza polska delegacja została na chwilę zatrzymana po to, by policjanci mogli nas uścisnąć i przywitać się z nami po polsku! Okazało się, że  ci policjanci są potomkami Polaków, którzy osiedlili się przed laty w USA. I choć tylko  kilku z nich potrafiło zamienić parę słów po polsku, niesamowite było to, że tak silne było w nich przywiązanie do Polski i polskich korzeni. Ten moment i nas, i ich wzruszył do łez.

Uroczyste obchody 100. rocznicy powstania Lions Club International  wpisały się w historię Chicago, drugiego pod względem wielkości miasta USA.
Ponadnarodowe porozumienie, wspólna idea, która nas łączy, radość i entuzjazm podczas wszystkich dni spotkania – to dowód, że jesteśmy ruchem ogólnoświatowym, że pomoc, którą niesiemy innym – nie zna granic!

Te niesamowite przeżycia długo pozostaną w mojej pamięci.  Wspaniałe wspomnienia, fotografie, pamiątki i nowe znajomości utwierdzają mnie i innych  w zasadności działań lionów na świecie i dodają zapału do dalszej pracy.

 

Jadwiga Bartoś-Liszka
LC Szczecin Jantar

fot. Justyna Krochmal
Anna Suchecka-Jesiak
Jarosław Prolejko

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *