Lioni na świecie

Konkurs drogą do celu

Lions Klub Kathmandu Mount Everest zorganizował konkurs „Oddaj krew, uratuj życie”. Wzięło w nim udział 70 tys. uczniów z ponad 500 tys. szkół.

Każdy z uczniów otrzymał specjalną broszurę, a w niej informacje dotyczące krwiodawstwa. Następnie 670 uczniów zdecydowało się napisać na ten temat pracę. Czytanie wszystkich prac konkursowych zajęło trzy miesiące.

Finał konkursu odbył się 29 lipca br. Nagrody zwycięzcom wręczał były premier, Prakash Man Singh. Nagrody pieniężne za pierwsze, drugie i trzecie miejsce wynosiły 50, 35, i 15 tys. rupii. Dziesięciu uczestnikom wręczono również nagrody pocieszenia w wysokości 2 tys. rupii.

W dniu wręczenia nagród 108 osób oddało krew. Sponsorem projektu jest prezydent klubu, Lion Arjun Prasad Mainali, który sam oddał krew już 159 razy. Program oddawania krwi popularny jest w 12 krajach, w tym w Nepalu, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii.

W Nepalu setki tysięcy pacjentów umierają z powodu braku dostępnej krwi i małej liczby dawców. Wielu mieszkańców uważa bowiem, że oddanie krwi wiązać się będzie z utratą sił i skróceniem życia.

Dlatego właśnie Lioni z klubu Kathmandu Mount Everest starają się podnieść świadomość wśród uczniów, by w przyszłości więcej osób decydowało się na oddanie krwi.

Tekst i zdjęcia
Arjun Mainali
LC Kathmandu Mount Everest
Tłum. Paula Drozdowska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *