Współpraca międzynarodowa

Pani YETi,  krówki i…

’

Międzynarodowa Wymiana Młodzieży (YCE) to jeden ze światowych programów Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions (MSKL).

Udział w obozach zagranicznych stwarza młodym ludziom jedyną w swoim rodzaju okazję spotkania nowych przyjaciół, poznania innych krajów, ich kultury i obyczajów, a z drugiej strony – możliwość pokazania im własnego kraju.  Wszyscy uczestnicy tego programu stają się więc jednocześnie ambasadorami przyjaźni, pokoju i porozumienia na świecie.

Program obejmuje: przeważnie tygodniowy obóz młodzieżowy dla kilkunastu uczestników z różnych krajów oraz kilka dni pobytu u tzw. host family przed lub po obozie. W trakcie pobytu za granicą uczestnicy mają okazję zwiedzić ciekawe miejsca w danym kraju, brać udział w zajęciach sportowych i kulturalnych, jak również uczestniczyć projektach lokalnego Klubu Lions. Nieodłącznym elementem udziału w obozie są zawsze multimedialne prezentacje własnego kraju i środowiska oraz…  gotowanie narodowej potrawy.

Dzięki host families uczestnik spędza wakacje z rodziną, a więc po domowemu, zwyczajnie, uczestnicząc w jej codziennej krzątaninie. Mamy uczestników martwią się więc trochę mniej. A że wszyscy dookoła mówią po angielsku, to tylko z pożytkiem dla gościa. Hello Mummy!

W celu realizacji programu Międzynarodowej Wymiany Młodzieży, przy prawie każdym Okręgu LCI powoływany jest Youth Exchange and Camps Chairperson (YECC). Pełniąc tę funkcję dla Okręgu 121 Polska, dla wygody lingwistycznej zostałam przez kogoś nazwana Panią YETI!

Trudno w to uwierzyć, ale zasadniczo pozyskiwanie obozów opiera się wyłącznie na kontaktach mailowych i … słowie kolegi Liona. Dla zakontraktowania obozów wystarczy kilogram krówek, 2000 maili i ćwierć ryzy papieru! Fakt, polskie “ciągutki” były niewątpliwie ważkim argumentem perswazyjnym wobec kolegów YECC-ów podczas Lions Europa Forum w Sofii w październiku 2016 r. Dla zamorskich kolegów potrzebne były emotikony z szelmowskim oczkiem.

Chyba zadziałało! Właśnie zakończył się sezon wymiany 2016/2017. Wzięło w niej udział 60. młodych ludzi. Wyjechali do prawie wszystkich krajów europejskich, Gruzji, Izraela, Turcji jak również do USA, Kanady, Peru, Brazylii, Japonii, Hong Kongu, Indonezji i Australii.

Szczególny był obóz „Wald und Umwelt” zorganizowany specjalnie dla Okręgu 121 Polska przez Okręg 111 NB w Niemczech, który odbył się w Schneverdingen w Dolnej Saksonii. Jedenastu polskich uczestników wzięło udział w warsztatach i wykładach związanych z leśnictwem i ekologią. Mieli też okazję zwiedzić m.in. Hannower i Hamburg. Warto podkreślić niezwykłą wprost gościnność organizatorów i host families, którzy podjęli wszelkie wysiłki, aby zapewnić naszym uczestnikom wiele przyjemności i uczynić ich pobyt jak najatrakcyjniejszym. Mimo komarów, os i kleszczy wszyscy już się umawiają na następny rok!

Nasz Okręg 121 Polska był organizatorem obozu dla młodzieży zagranicznej „SZCZECINEK 2017”, który po raz drugi, odbywał się w Centrum Ekologii i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. Przyjęliśmy 24. młodych gości z Włoch, Węgier, Turcji, Izraela, Norwegii, Danii, Finlandii, Słowenii, Serbii, Białorusi, a nawet z Brazylii i Meksyku. Wszyscy bardzo się zaprzyjaźnili i, bez żadnej kurtuazji, entuzjastycznie wypowiadali się na temat pobytu w Polsce. Narzekali jedynie na nadmiar atrakcji. Rowery, piłka, narty wodne, prezentacje krajów, gotowanie, ognisko, i … Trudno wymienić, czego tam nie było.

Wszystko to, nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie zaangażowanie polskich Lionów i przyjęcie zagranicznej młodzieży we własnych domach. Dzięki host families nasi goście mogli zobaczyć choć część naszego kraju, zaprzyjaźnić się z naszymi dziećmi i … kisić ogórki. Ciepło i prawdziwie rodzinna atmosfera pozostawiły w gościach przekonanie, że Polska jest piękna, a ludzie … jeszcze piękniejsi.

Wszystkie powyższe zdarzenia nie zmieniają faktu, że życie YECC-a usłane jest nieustającym zdziwieniem: od niespodzianek wynikających z wypełniania formularzy aplikacyjnych do pytania o rzeczy, na które już dawno udzielono odpowiedzi. Czyż nie jest nadzwyczajny adres mailowy w stylu ”odlotowaszprycha” – kto, co, jak, a odpisać trzeba! Równie piękne jest oznaczenie pliku „kw. od dra”, czyli „kwitek od doktora”, czyli po prostu zaświadczenie lekarskie. Tylko czyje!? Określenie „MD” w formularzu aplikacyjnym oznacza „Multi District”, a nie NFZ!! Prośba o family photo niekoniecznie związana jest z oczekiwaniem zdjęcia brytyjskiej rodziny królewskiej w pełnym składzie!

Ponieważ jesteśmy już u progu nowego sezonu, dziękuję Wszystkim, którzy aktywnie włączyli się do wsparcia moich działań, aby wakacje naszej młodzieży były niezapomniane. Bez Państwa jestem tylko … Panią YETI.

Katarzyna Thomas
Przewodnicząca Komisji ds. Wymiany Młodzieży
(Lions Club Poznań New Design)

Fot. Ola Stanuch (Peru),
Ola Bocian (Wald und Umwelt, Dolna Saksonia – Niemcy)

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *